Burs Nedir? kimlere Verilir ?

Burs Nedir?

Yüksek öğrenim için birçok öğrencimiz ailesinden ve memleketinden uzakta eğitim görmektedir. Bu öğrencilerimiz için hem sosyal hata karşı sorumluluklarını artırmakta hem de maddi olumsuzluklara karşı hayat tecrübesi edinmekte önemli bir rol oynamaktadır. Bu olumsuzluklara karşı yardımcı olmak isteyen başta devletimiz olmak üzere birçok dernek, vakıf ve kuruluş öğrencilere burs imkânı vermektedir. Sizlere bu yazımız da Burs Nedir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Burs Nedir?

Burs, öğrenim görmüş olduğu yüksek öğrenim kurumlarında herhangi bir başarıyı yakalamış veya ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olarak belirli miktarlarda verilen ücrettir. Aynı zamanda devlet tarafından öğrencilere verilen ve 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine İlişkin Kanun hükmü ile koruma altına alınan ücrettir.

Burslardan yararlana bilmek için belirli şartların taşınması gerektiğini belirtmiştik. Bu şartlara değinecek olursak devlet tarafından sağlanan burslarda öğrencilerin önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmüş öğrencilere burs imkânı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra şehit ve gazi çocukları ile yetim ve öksüz çocuklara yönelik olarak da burs imkânı sağlanmaktadır. Burslar aynı zamanda sizlerin okulda göstermiş olduğunuz başarı veya üniversite giriş sınavlarında elde etmiş olduğunuz derece baz alınarak da sağlanabilmektedir. İkinci öğretim okuyan öğrenciler ve belirli dalda Milli olmuş amatör sporcularda burs imkânından faydalanabilmektedir.

 

Burs başvuru şartlarını taşımayan ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun m.10 da yer alan öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine İlişkin Kanun hükmünün m.2 kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs alan öğrencilere yönelik olarak burs verilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir