Çalışan Öğrencinin Bursu Kesilir Mi?

Çalışan Öğrencinin Bursu Kesilir Mi?

Günümüzde yüksek öğrenim kurumlarında eğitim gören milyonlarca öğrenci KYK tarafından sağlanan burs imkanını takip etmektedir. Burs imkanından faydalanan öğrencilerin sayısı oldukça fazla olsa da KYK tarafından burs imkanına kavuşamayan birçok öğrenci de bulunmaktadır. Öğrenciler eğitim ve öğretim dönemleri içerisinde yaşamış olduğu maddi imkansızlıkları gidermek amacıyla ya başta devlet olmak üzere vakıf, dernek ve kuruluşlarca verilen burs imkanı ile geçinmek istemekte ya da gelir sağlamak amacıyla part time ya da full time işlerde çalışmaktadır.

KYK Bursundan faydalanırken daha sonra bursu kesilen pek çok öğrenci bulunmaktadır. Sağlanan burslar ile ilgili başvurunuzda istenilen şartların daha sonradan yok olması bursların kesilmesine sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçilmesi amacıyla başarı durumunuzu iyi bir şekilde devam ettirmeniz başlıca nedenler arasında gelmektedir. Bunun yanı sıra sursun kesilmesine neden olan birçok etken bulunmaktadır. Birçok öğrenci ise bursun kesilme etkenleri merak etmekte ve araştırma yapmaktadır. Sizlere bu yazımızda Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilir Mi? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Çalışan Öğrencinin Bursu Kesilir Mi?

Bursun kesilmesi durumu ile ilgili olarak KYK tarafından birçok neden yayımlanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web adresinden detaylı bilgiyi sağlamanız mümkündür. Sizler için Burs kesilmesini sağlayan nedenleri listeledik;

  • Başarı Durumunun Yitirilmesi
  • Öğretim Kurumundan Ayrılması, Çıkarılması ya da Uzaklaştırılması
  • Kayıt Dondurma
  • Öğretim Kurumunun Kapatılması
  • Kurum Yurdundan Çıkarılmaya Yönelik Süresiz Ceza Alma
  • Asgari Ücret Düzeyinde Devamlı Gelir İle Çalışma
  • Kesin Hükümle Mahkum Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir