KYK Bursu Başvuru Şartları Nelerdir

KYK Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Günümüzde üniversite hayatına atılarak hem maddi sorumlulukların hem de hayat sorumluluklarının altında ayakta durmaya çalışan birçok öğrenci bulunmaktadır. Öğrenciler üniversite hayatlarında genellikle ya burslardan yararlanmakta ya da eğitim ve öğretim hayatını aksatmadan ek iş yapmaktadırlar.

Dernek ve Vakıflar tarafından sağlanan burslar öğrencilerin eğitim hayatı döneminde mali olumsuzlukların bir nebze engellenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Başbakanlık ve KYK Bursu gibi devlet tarafından sağlanan burs olanakları bulunmaktadır. Öğrencilerin bu burs imkânından faydalanabilmeleri için belirli şartları taşıması ve sağlaması gerekmektedir. Bu şartların başında ise öğrencilerin maddi durumu ile başarı durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Sizlere bu yazımızda KYK Bursu Başvuru Şartları Nelerdir? Sorusunu cevaplandıracağız.

KYK Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

KYK Bursu başvurularınızda Kredi ve Yurtlar Kurumu sizlerden bazı bilgi ve belgeleri talep etmektedir. Bu talepler genellikler sizlerin ve ailenizin maddi durumu ve öğrenim görmüş olduğunuz üniversite kurumunda ki başarınız ile ilgili olmaktadır. Sizlerde bu şartları taşıdığınız takdirde rahatlıkla KYK Bursundan faydalanabilirsiniz. Sizler için KYK Bursu Başvuru Şartlarını listeledik;

  • Önlisans Öğrencisi Olmak
  • Lisans Öğrencisi Olmak
  • Yüksek Lisans Öğrencisi Olmak
  • Doktora Öğrencisi Olmak
  • Ailede Okuyan Öğrencilerin Bulunması ve Maddi İmkânların Kısıtlı Olması
  • Üniversite Döneminde Belirli Bir Başarıyı Sağlamak
  • İntibak ve Hazırlık Sınıfında Öğrenim Gören Öğrencilere Burs Verilmemektedir.
  • ÖSYM tarafından yapılan Üniversite Yerleştirme Sınavında İlk 100 İçerisinde Olan Öğrenciler KYK Bursundan faydalanmaktadır
  • Herhangi Bir Spor Dalında Amatör Milli Sporcu Olan Öğrenciler Burs İmkânından Yararlanmaktadır

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler KYK Bursu Başvurularınızda değerlendirilen ve öncelik verilen şartlardır. Bunların yanı sıra KYK web sitesi üzerinden yayınlanan başvuru sayfasından diğer bilgi ve belgeler ile birlikte şartları da sağlamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir