KYK Bursu Nasıl Alınır?

KYK Bursu Nasıl Alınır?

KYK bursu, devlet tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla başarılı ve ihtiyaç sahibi olan üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilen karşılıksız paralardır. KYK Burs ücretleri önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için farklılık göstermektedir. Sizlere bu yazımızda KYK Bursu Nasıl Alınır sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

KYK Bursu Nasıl Alınır?

KYK burs başvurusu ve öğrenim kredisi başvuruları her yıl sonbahar aylarında genellikle ekim ayı içerisinde başlamaktadır. Başvuru sonuçları ise Aralık ayının başında açıklanmaktadır. KYK bursları karşılıksız olması nedeniyle her başvurucu için olumlu olarak sonuçlanmamaktadır. KYK bursundan yararlanabilmeniz için belirli şartların olması veya sağlanması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak maddi durumunuz ve başarı durumunuz kontrol edilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından incelenen başvurular devlet tarafından her yıl ayrılan burs kontenjanı ile birlikte verilmektedir. KYK Bursunun yanı sıra devlet tarafından öğrencilere geri ödemeli olarak Öğrenim kredisi de sunulmaktadır. Öğrenim kredisi ücretleri de aynı KYK bursu ücretleri gibi önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için farklılık göstermektedir. Bu krediyi almanız halinde öğrenim süreniz bittikten iki yıl sonra taksitler halinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir ödeme yapmaz iseniz hacze düşebilirsiniz. Bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

KYK bursu alabilmeniz için ilk olarak web sitesi üzerinden ya da elektronik ortamdan başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Başvurunuz incelenip onaylandıktan sonra yine KYK resmi web sitesi üzerinden sonucu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir