KYK Bursundan Kimler Faydalanır?

KYK Bursundan Kimler Faydalanır?

KYK Bursundan faydalanabilmek için ilk olarak önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olarak faaliyet gösteriyor olmanız gerekmektedir. KYK Burs başvurularına ilişkin duyuru resmi web sitesi üzerinden yayımlanarak her sene Ekim ayı içerisinde yapılmaktadır. Burs başvurunuzu E-Devler sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Sizlere bu yazımızda KYK Bursundan Kimler Faydalanır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

KYK Bursundan Kimler Faydalanır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan KYK bursunu başvurularınızda sizlerden kazanmış olduğunuz bölüm, ailenizin ekonomik durumu, aile birey sayısı, ailenizde okuyan öğrenci sayısı ve muhtaç kişi olup olmadığı, üzerinize kayıtlı mal ve mülk bilileri, anne ve babanızın meslek ve maaş bordro bilgileri istenilmektedir. Daha sonrasında ise ilgili yönetim tarafından bu başvurular değerlendirilme sürecine alınmaktadır. Belirli inceleme ve analizlerden geçen başvurular ihtiyaç sahipleri belirlenerek kişilere verilmektedir. Burs başvuru sonucunuzu yine E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.  Eğer başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılırsa ve KYK Bursu almaya hak kazanırsanız bu durum sizlerin okuldaki başarı durumunuza bağlı olarak devam etmektedir. Eğer başarısız bir öğrenim hayatı geçirirseniz KYK tarafından verilen burs kesilmektedir.

Başarı durumu genellikle 3 ve daha fazla dersten kalan öğrencilerden ya da ortalaması 1.80 altına düşen öğrencilerden kesilmektedir. Bundan dolayı eğer sizlerde burs almaya devam etmek istiyorsanız başarı durumunuzu olumlu bir şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikleri taşımanız ve başarılı olmanız durumunda sizlerde KYK tarafından sağlanan karşılıksız burs imkanından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir