KYK Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanan karşılık bursları elde edemeyen öğrenciler yine Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan öğrenim kredilerine başvurmaktadır. Her sene binlerce öğrenci KYK öğrenim kredisi ile birlikte borçlanarak mezun olmaktadır. Sizlere bu yazımızda KYK Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

 

KYK Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

 

KYK tarafından sağlanan öğrenim kredileri öğrencilerin mezun oldukları süreden iki yıl geçtikten sonra başlamaktadır. Öğrenim kredileri toplu olarak geri alınmamaktadır sizlerden taksitler halinde ödemeniz istenilmektedir. Aynı zamanda bazı şartların belirtilmesi ile birlikte bu borçların birer yıllık sürelerde ertelenmesi de mümkündür. Borç ertelenmesinde de öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse öğrenim kredisi borcunu ödemeye başlayan öğrenciler erteleme hakkını kullanmıyor ya da indirim haklarından kısmi olarak yararlanıyor bu hususta oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir. Öğrenim kredisi ek olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen yurt içi üretici fiyatı endeksindeki artışlar hesaplanarak eklenmektedir.

 

Öğrenim kredisini geri ödeme başlangıcı tarihinden sonra ödemeyen öğrencilere yönelik borçlarının üzerine aylık yaklaşık olarak %1.40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Yani kısaca anlatmak gerekirse borcunuzu ödemediğiniz her ay üzerine binecek olan faiz ve Yİ-ÜFE oranı ile birlikte daha fazlasını ödeyeceksiniz.  Sizlerde geri ödeme başlangıcınızı öğrenerek KYK resmi sayfasından borç ve taksit miktarınızı öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonra almış olduğunuz öğrenim kredisi taksitlerini Ziraat Bankası aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir